Hjem » Klær & mote » Missoni – klær og kunst

Missoni – klær og kunst

Det italienske eventyret Missoni startet i 1953, og ble grunnlagt av ekteparet Rosita og Ottavio (kalt Tai). Merket fikk raskt en trofast beundrer i stilikonet Anna Piaggi, som bidro til at Missoni i løpet av få år ble et landemerke i italiensk moteindustri.
fornasetti header2

Innen begynnelsen av1970-tallet var klærne blitt et statussymbol– langt utenfor Italias grenser. Missoni var strikk av en annen verden.
Missoni er ikke bare business; det er kunst. Slektskapet bunner i Missonis finurlige og utstrakte bruk av farger. Koloritten er Missonis identitet. I tillegg tilførte motehuset allerede fra starten av fantasi – og en levende følelse –­ i mønstrene sine. De fjernet seg helt fra den velkjente, og litt gammeldagse utformingen som kjennetegnet andre produkter i samme bransje. Ennå er de i en særstilling når det kommer til farger, materiale og utforming.

missoni enkeltbilde2

Fra sport til galla

Før Tai Missoni entret motebransjen var han en aktiv atlet, og det var nettopp sport som ble hans innfallsvinkel til strikkeindustrien. De første kolleksjonene var beregnet for profesjonelle idrettsutøvere. Det var en stripete «skjortekjole» i ull, designet i 1958, som kom til å markere Missonis overgang til en mer helhetlig design.  
Svært lite av Missonis kolleksjoner er basert på trender. Klærne er som stauder – de kommer igjen, år etter år. En Missoni-kjole kan for eksempel gjerne kombineres med årets hitfarge én sesong; for så å matche en helt annen den neste. 
– Helt siden vi entret bransjen har vår filosofi vært at et Missoni-plagg skal være et lite stykke kunst. Det skal ikke kjøpes for en spesiell anledning, eller bare fordi det er trendy. Antrekket skal være en investering fordi bæreren liker det – og fordi hun kan bruke det livet ut, fortalte Rosita Missoni i et intervju med Elsa Klensch og New York Post (1978).

En ny generasjon

Mot midten av 1990-tallet fikk Missoni et mer sexy og feminint uttrykk. Det var da Angela, neste generasjon Missoni, introduserte sine første kolleksjoner. Den samme Angela har nå inntatt sjefsstolen, og har i løpet av sine første år i ledelsen økt Missonis anseelse – og omsetning – ytterligere. Kolleksjonene omfatter ikke lenger bare klær, men også interiør, accesoirer og sko.

missoni enkeltbilde

Missoni blitt en livsstil

Egne flaggskipbutikker er åpnet i både New York og Paris, og markedsføringsstrategien er endret. Et samarbeid med fotografen Mario Testino har sørget for en stadig økende tilhengerskare i yngre og mer urbane kretser. Den klassiske arven er ritkignok intakt. 
Missoni har også befestet sin status som familiebedrift. Angelas datter, Margherita, er allerede tungt inne i driften. Hun designer egne accesoirkolleksjoner og er uoffisiell muse for morens kolleksjoner. Den unge kvinnen er også deltidsmodell, og ansiktet bak Missonis duftlinje.

fornasetti header1

Mote og veldedighet

Et Missoni-antrekk er tidløst, vakkert – og dyrt. Bærer man Missoni vitner det om trygg smak – og en velfylt lommebok. 
Kvinner over hele Norden var derfor fra seg av begeistring da det tidligere i år ble klart at Missoni hadde innledet et one-off samarbeid med motekjeden Lindex. Sammen skal de bidra til å bekjempe brystkreft. 
Det spesielle kompaniskapet har resultert i en unik kolleksjon bestående av dameklær, undertøy, accessoirer og barneklær. 10 % av salget vil gå til kampen mot brystkreft og årets Rosa Sløyfe-aksjon. Kolleksjonen ble lansert 25. september og selges i alle Lindex-butikker i Norden og Mellom-Europa. 
– Målet vårt med samarbeidet med Missoni, var å gi kundene våre tilgang på et av verdens viktigste merker. Missoni er beundret, ikke bare for sin unike og vakre design med karakteristiske mønstre, men også for den feminine elegansen som Missoni alltid lykkes i å levere, forteller Lea Rytz Goldman hos Lindex. 
Også mor og datter Missoni er begeistret over prosjektet. 
– Samarbeidet med Lindex har gitt oss mulighet til å bringe rimelig design til alle kvinner, og samtidig gi noe tilbake, gjennom en verdensompsennende oppmerksomhet på brystkreft, forteller Angela Missoni. 

Tekst: Siri Gerrard | Foto: Missoni & Lindex


  1 / 13